14. farní ples aneb Na palubě Titaniku - doplněno o odkazy na fotografie

Kdo v pátek 19. ledna 2018 zavítal do kobylnické Sokolovny na 14. farní ples, mohl se v čase vrátit o 105 let, 9 měsíců, 1 týden a 2 dny a ocitnout se v anglickém přístavu Southampton, kde se právě chystal k vyplutí zaoceánský parník Titanik.

Byl jsem jedním z pasažérů, a proto jsem u vstupu předložil svůj palubní lístek. Okamžitě se mě ujal ochotný personál, který mi předal uvítací přípitek a zavedl mě až na místo. Atmosféru, která vládla na palubě zmíněného parníku dne 10. dubna 1912, kdy vyplouval, velmi silně připomněl rovněž smyčcový kvartet, který vítal účastníky plesu (pardon, plavby) živou hudbou a známými světovými melodiemi.

Spolu se mnou se nalodilo téměř 200 spolucestujících, kteří si vylosovali jméno jednoho ze skutečných pasažérů Titaniku a ještě před začátkem plavby se mohli podívat do seznamu, umístěného v přední části sálu, zda jsou mezi těmi šťastnými, kteří se zachránili, a nebo mezi těmi, kdo plavbu nepřežili.

Ale než jsem to stačil zjistit, ples začal. Za zpěvu ústřední melodie ze stejnojmenného filmu vplul do sálu parník Titanik a na jeho přídi hlavní postavy – mladá, krásna a bohatá Rose a mladý a chudý Jack. A tento velkolepý vstup pak předznamenal další průběh plesu, který plavbu připomínal každým detailem – výzdobou sálu, jídelním lístkem se speciálním palubním menu, tématickou soutěží, vystoupením tanečního seskupení Titanic Dance, oblečením účastníků atd.

O zábavu se starala osvědčená hudební skupina Black and white, která hrála k tanci přesně až do 2 hodin a 20 minut po půlnoci. V tomto čase, dne 15. dubna 1912, se Titanik potopil. My, účastníci 14. farního plesu, ale můžeme díky Bohu všichni plout životem dál. A proto bych rád poděkoval všem, kdo se o letošní ples zasloužili. Především přípravnému týmu plesu, hudebníkům, těm, kdo pomáhali chystat a uklízet sál, obsluze ve výčepu a v kuchyni, šatnářům, všem, kdo pomáhali u vstupu do sálu, všem, kdo přispěli do tomboly a samozřejmě všem účastníkům plesu.

A poděkování patří i všem, kdo přispěli do sbírky na poutní místo Mariánské skoky.

A abych nezapomněl – nakonec jsme se našel v seznamu skutečných cestujících Titaniku pomocí lístečku, který jsem si vylosoval u vstupu. A jak jsem dopadl? Neřeknu vám to přesně, ale napovím vám, že jsem si před koncem plesu objednal v kuchyni z jídelního lístku jednu z pochoutek, a to utopence :-)

jáhen Ruda

P.S. Odkazy na fotky z plesu:

• Farní fotogalerie (foto Pavel Krček) - odkaz k prohlížení zde.
  • Fotoarchiv Františka Kvasničky - odkaz k prohlížení zde.
  • Přípravný tým plesu - foto zde.

Palubní lístek
Vložil rudolf.stanek Ne, 21.Led.2018 - 19:00