Několik myšlenek před prezidentskými volbami

Málokdy se na našem farním webu píše o politice, ale po setkání s jednou starší paní, které jsem nesl sv. přijímání, mi to nedalo a rozhodl jsem se napsat.

Bavili jsme se mimo jiné na téma volby prezidenta. Říkala, že neví, koho volit. Ví, že nechce volit toho současného, ale neví, koho by měla vybrat místo něho. Nikoho z dalších kandidátů prakticky nezná a jak sama říká: „Všichni jenom slibují.“ Paní navíc špatně chodí a váhá, jestli k těm volbám vůbec půjde. Říkala mi: „Jeden hlas nic neznamená.“ A tady jsem už zbystřil a řekl jsem jí, že by určitě k volbám měla jít. Nabídl jsem jí návštěvu volební komise s přenosnou schránkou a také jsem jí řekl, že pokud bude chtít, řeknu jí něco bližšího o kandidátech, kteří se o funkci prezidenta ucházejí.

Možná máte ve svém okolí také někoho takového, kdo nemůže do volební místnosti dojít, kdo neví, koho volit a myslí si, že jeho hlas nic neznamená. Prosím, oslovte tyto lidi a nabídněte jim možnost volit přímo u nich doma a případně jim poraďte (samozřejmě pokud budou chtít poradit) nebo jim řekněte, koho budete volit vy a proč. Myslím, že každý hlas je v této době velmi důležitý.

Paní mluvila také o „osudové“ osmičce v letošním letopočtu. Má strach a obavy, co tento rok přinese. Řekl jsem jí, že co přinese, záleží hlavně na nás. A při dobré volbě prezidenta může být tento rok jedním z těch „lepších“.

Záleží to na každém z nás, a to nejen v tom slova smyslu, jak budeme volit my sami, ale jak oslovíme i ty ostatní. A nebojme se prosit také v modlitbě za dobrou volbu nového prezidenta. Tak do toho!

jáhen Ruda

jahen@farnostslapanice.cz