Dívčí olympiáda Telnice 2018

4. postní neděle je dnem radosti, a to jako by předznamenalo i čtvrtou postní sobotu – 10. března 2018, kdy se v Telnici setkalo 125 děvčat 11 farností modřického děkanátu: s odstupem se nebojím tuto sobotu nazvat také radostnou.

Všechno začalo v kostele sv. Jana Křtitele, kde všem na úvod celého programu požehnal děkan Jan Nekuda, pozdravit účastnice přišel i Vladimír Langer, místní farář. Holky si zapálily olympijský oheň a štafetou soutěžily o to, čí oheň bude plát během olympiády – vyhrál ten moravanský, gratulujeme!

Děvčata se rozdělila do 17 týmů dvou kategorií: mladší (I. stupeň ZŠ) a starší (II. stupeň ZŠ). Dopolední program obstaral fotbalový turnaj na Sokolovně a ve sportovní hale: v nejlepším světle se ukázala děvčata z Telnice ve starší kategorii a v té mladší telnické holky s podporou žatčanských. Přestože se s tímto sportem některé dívky seznámily až na této olympiádě, užily si to holky s radostí a nadšení sobě vlastním. A protože jim kluci chtěli v dobrém oplatit to, jak jim děvčata vždy zpestřují vystoupeními jejich sportovní akce, připravili si pro ně také jedno roztleskávačské číslo na trochu ztřeštěnou písničku skupiny Mungo Jerry – In the Sommertime. Na závěr tohoto legračního vystoupení se všichni zapojili do skoro nekonečného hada, který obkroužil sportovní halu – o legraci bylo postaráno…

V poledne nás čekal mimořádně pestrý oběd u společného stolu z vlastních zásob, kterému požehnal pan děkan, dokonce si na své přišla i děvčata s bezlepkovou dietou – děkujeme moc všem ochotným maminkám a babičkám, mňam.

Po obědě se velký zástup děvčat vydal k farnímu kostelu, kde již byla na nádvoří připravena křížová cesta a v kostele pak zpívání chval s kytarovým doprovodem katechetek ze Šlapanic. Krásný zpěv doplnil už tak milou a přátelskou atmosféru.Odpoledne a večer patřily Orlovně, tam si děvčata vyzkoušela řadu zajímavých disciplín, u kterých opět nechyběla pohoda, zábava a pěkné kamarádské vztahy. V AZ kvízu se v nejlepším světle ukázaly mladší holky z PoŠuKova a starší ze Žatčan. Nejlepšími stavitelkami vlastních farních kartonových kostelů v Santiniho dílně se ukázala mladší děvčata z Tvarožné a starší ze Žatčan. Soutěž ve zpěvu upozornila na talent mladších děvčat z Újezda u Brna a u starších především a opět ze Žatčan… Divadelní prkna, která znamenají svět, patřila především mladším děvčatům z Blažovic a starším (jak jinak) než ze Žatčan. Závěrečná disciplína byla veskrze umělecká a děvčatům i srdečně blízká: kurz módní návrhářky. Tady jsme se nasmáli snad u každého vytvořeného modelu: pro každý tým bylo zadáním vytvořit pro jednu z členek družstva plesové šaty z novin a toaletního papíru tak, aby se mohla ve své parádě předvést na přehlídkovém molu a bezpečně si sednout na židli. Holky si to neuvěřitelně užily a jaké byly jejich módní návrhy? Fantastické! Kdyby se tehdy mezi diváky olympiády objevila nějaká slavná módní návrhářka, měla o dobré talenty postaráno. Hvězdami večera se staly návrhářky ze Šlapanic, úžasné.To už ale večer vrcholil a došlo na vyhlášení výsledků a předání pohárů, medailí a dalších cen.

Každý tým si odnesl něco dobrého za své snažení. A všechny děvčata zaslouží velkou pochvalu za to, jak se celý den snažily a jak se k sobě pěkně chovaly. Když jsme ráno mluvili o fair-play přístupu, holky svorně hlásily, že ví, co se tímto souslovím skrývá. A mohu potvrdit, že se celý den nesl v tomto duchu a naprosto samozřejmě.V mladší kategorii zvítězila děvčata z Blučiny, následována Újezdem u Brna a místními telnickými děvčaty ve spolupráci s žatčanskými. Ve starší kategorii se absolutním vítězem dne staly žatčanské holky, druhé místo vybojovala děvčata z Blažovic, bronzovou příčku obsadily telnické holky.Byl za námi krásný den, nejen skvělým (už snad jarním) počasím venku, ale i báječným duchem celé akce.

Když jsem se snažil počítat všechny, kteří tuto akci připravili nebo jí jakkoliv pomohli, došel bych k číslu v počtu desítek lidí, většinou z řad maminek, tatínků, babiček, ale třeba i ministrantů. Opomenout nechci ani podporu kněží, z nichž někteří olympiádu také navštívili a podpořili (nejen) své dívčí týmy. Za skvělou spolupráci patří poděkování členům hodnotících komisí jednotlivých disciplín, ale i té „ústřední“ komisi, v níž zasedal újezdský pan farář a místoděkan Petr Hošek, Markéta Staňková, Magda Halová, Hanka Kroutilová a má maličkost. Za poskytnutí prostor děkujeme telnickému Sokolu, Orlu i obci Telnice.Děvčata si z olympijského dne mohla odvézt kromě nezapomenutelných zážitků také týmové tričko, které si každá účastnice vymalovala podle vlastního návrhu, většina zvolila logo akce ve znamení anděla. A nakonec… jako mezi malými anděli jsme se někteří z nás ten den cítili…

Bohu díky!

František Kroutil

za všechny organizátory z modřického děkanátu

 

 

Start štafety
Krasavice
Kouzlo
Santiniho dílna
Kurz módních návrhářek
Vítězný model
Finalistky
Rubrika
Vložil jan.nekuda So, 17.Bře.2018 - 22:11